Strandrestaurant med høj omsætning – unik mulighed!
Pris | kr. 2.000.000 |
Areal | 320 kvm |
Husleje | kr. 62.500 pr. md. |
Depositum | svarende til 6 måneders leje |
Udbetaling | Kontant |
Lokation | Nordsjælland |
Bevilling | Ja |
Sagsnummer | 4906 |
Omsætning | Se tekst |
Beskrivelse
Nu har du muligheden for at overtage driften af denne populære strandrestaurant i hjertet af Gilleleje – beliggende direkte ud til stranden med en spektakulær udsigt over havet.
Velholdt og klar til overtagelse
Restauranten er opført i 2007 og har siden været drevet af den nuværende ejer. Lokalerne kombinerer moderne kvalitet med autentisk charme, og den smagfulde indretning skaber en atmosfære, som tiltrækker både lokale stamgæster og turister. Som den eneste af sin slags i området er restauranten et naturligt valg for dem, der søger en unik madoplevelse i skønne omgivelser.
Der er for nylig isat nye termoruder i hele udestuen samt i gavlen, hvilket giver gæsterne en fantastisk havudsigt – også på køligere dage.
Drift og Potentiale
-
Åbningstider: Køkkenet lukker kl. 20.00, og restauranten kl. 21.30.
-
2 ugentlige lukkedage – mulighed for at udvide åbningstiderne.
-
Omsætning: Ca. 10 mio. kr. på 7 måneder med potentiale for op til 12 mio. kr. ekskl. moms årligt.
-
Uudnyttede muligheder: Ingen nattedrift eller takeaway i dag.
Kapacitet og Kundesegment
Restauranten har plads til ca. 100 spisende gæster indendørs og op til 130 gæster på den store terrasse. Den tiltrækker en bred kundeskare af både lokale, turister samt svenske busgrupper og foreninger, som ofte besøger stedet for at nyde buffeten.
Der foreligger alkoholbevilling til kl. 05.00, hvilket giver gode muligheder for afholdelse af selskaber og events.
Unikke Rammer – Mange Muligheder
Restauranten fungerer både som hyggelig hverdagsrestaurant, sommerstrandbar og festlokale. Her kan du videreudvikle forretningen med f.eks. events, selskaber, take-away eller udvidede åbningstider.
Praktisk Information
-
Let adgang med bus 360R, 363 samt kun 550 meter til Gilleleje Station.
-
Stor parkeringsplads lige ved restauranten.
Lejevilkår og Afståelse
Lokalerne udlejes, og der skal påregnes betaling af en afståelsessum for overtagelse af inventar, goodwill m.m.
Nuværende drift og stærk omsætning gør dette til en sjælden mulighed for den rette restauratør.
Kontakt os for nærmere information om lejevilkår, afståelse og en fremvisning.